Jak v létě pečovat o květiny?

Tipy, které udrží květiny zdravé i během veder

Dlouhé dny plné sluníčka, volnější režim, dovolená… ale také často nesnesitelná vedra. Stejně jako dává léto občas zabrat vám, i vaše květiny mohou v horkých měsících trpět. Slunce pro ně sice je zdrojem energie, ale i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Ochraňte své rostliny a přečtěte si, jak by měla vypadat správná letní péče.

Slunce je pro rostliny nezbytné, ale umí být i zákeřné

Vysoké teploty, suchý vzduch, prudké slunce – to vše může vaši zeleň vyčerpat. Typickými projevy jsou povadlé listy, zpomalený růst nebo ztráta barvy. Květiny sice nemluví, ale pokud budete tyto signály sledovat, rychle zpozorujete, že s nimi něco není v pořádku.

Jakmile uvidíte zhnědlé, zažloutlé nebo zkroucené listy, je čas zasáhnout. Pomoci může přemístění na vhodnější stanoviště, úprava zálivky nebo zastínění.

Kdo může a kdo nemůže na sluníčko?

Pokud máte balkon nebo zahradu, můžete na léto dopřát pokojovkám čerstvý vzduch. Pozor ale na přímé slunce. V horkých dnech vystavujte rostliny slunci jen ráno, a poté je přestěhujte na stinné místo. Nechcete květináče několikrát denně přenášet? Pořiďte si zastiňovací síť nebo lehkou textilii.

Nezapomínejte, že každý druh květin má jiné potřeby. Některé jsou vůči suchu odolnější, jiné méně.

  • Na slunce můžete umístit kaktusy, sukulenty, citrusy, olivovník, agáve, rozmarýn.
  • Polostín potřebují fikus, ibišek, vánoční kaktus.
  • Vlhkomilné jsou pak kapradiny, filodendrony, masožravky.
Jak rostliny během léta zalévat? Častěji, ale méně

Stejně jako my i rostliny mají v létě větší žízeň. Upravte jim proto zálivku tak, že budete zalévat častěji, ale menšími dávkami, abyste rostliny naopak neutopili. Před každým zaléváním zkontrolujte vlhkost půdy prstem. Pokud je nahoře suchá, můžete rostlinu zalít, přičemž například v písčité půdě se voda vsakuje rychleji, v těžší jílovité zůstává déle. Tomu přizpůsobte frekvenci zalévání.

Během letních měsíců zalévejte květiny ráno a večer, kdy je nižší výpar. Vodu se snažte dostat ke kořenům, ne na listy, abyste se vyhnuli efektu lupy. V případě, že byste zalévali na listy, sluneční paprsky se od povrchu vody budou odrážet a mohou rostlinu spálit.

Připomínáme, že zalévat byste měli vodou pokojové teploty. Ledová by mohla rostlinám způsobit teplotní šok, a to rozhodně nechceme.

Hlavně ať je neofoukne

Dbejte na to, aby byly místnosti s květinami dobře větrané, ale zároveň se vyvarujte průvanu. Větráky nebo klimatizace udělají dobře vám, ale rostlinám, které na to nejsou zvyklé, mohou zásadně uškodit. Choulostivé jsou na průvan především orchideje. Abyste zvýšili vlhkost vzduchu, postavte vedle květin misku s vodou nebo zapněte zvlhčovač vzduchu.

Čím rostliny hnojit?

V létě nepoužívejte hnojiva s vysokým obsahem dusíku, protože podporují růst, což rostlinu už v tak náročném období ještě více oslabí. Naopak vsaďte na organická hnojiva s draslíkem a fosforem, která zvýší jejich odolnost proti suchu. Hnojte přibližně jednou za dva týdny.

6 závěrečných tipů, které se vám v létě budou hodit
  • Teplo svědčí škůdcům. Pravidelně proto kontrolujte spodní strany listů, zdali se neobjevili mšice, molice a jiní. V případě, že je rostlina napadená, pomozte jí přírodním insekticidem.
  • Zapojte do hry mulč, který účinně pomáhá zadržovat vlhkost v půdě, takže jsou rostliny odolnější vůči vysokým teplotám.
  • Odstřihávejte uvadlé květy, které rostliny zbytečně berou energii.
  • Květiny snáší horko lépe, když mají hladké, čisté a nezaprášené listy, protože se jim lépe dýchá. Otírejte je proto večer vlhkou utěrkou.
  • Vyvarujte se černým plastovým květináčům, ve kterých jsou rostliny jako v peci. Zvolte raději keramické formy, světlé barvy nebo glazované květináče.
  • Ušetřete čas díky samozavlažovacím květináčům, které se o pravidelnou a správnou zálivku postarají za vás.

Usnadněte si letní péči o květiny

V našem velkoobchodě St. Gabriel najdete vše, co pro letní péči o květiny potřebujete. Objednejte si potřeby z pohodlí domova a proměňte léto v příjemné období nejen pro vás, ale i pro vaše rostliny.

To mě zajímá

Další blogy

všechny blogy